<>
Video STYL ke stažení
VYBAVENÍ 13.9.2005

SLOPESTYLE SKI – nádobíčko na Freestyle

Vzhledem k tomu, že se dneska freestylisti rojej jako vosy, se redakce FreeSkiing.cz(.sk) rozhodla, že se pokusí udělat takový rámcový přehled již prodávaných a zaběhlých freestylových lyží od těch nejznámějších a hlavně vám dostupných firem. Předem upozorňujeme na to, že přehled nebude kompletní. Toto není účelem. Hlavně se taky nejedná o představení novinek, ale o popis lyží, které se již prodávají. Spoustu jiných informací o nejrůznějších specialitkách atd. si můžete přečíst zde na webu, jen na jiných místech nebo na jiných webech (např. www.camir.tk – náš specialista na ročenky :o)). My jsme se hlavně snažili přiblížit nejčastěji kupované a dostupné modely, ale nejen to. Pokud budete mít jakoukoli pochybnost či potřebu něco sdělit dalším čtenářům, je vám všem plně k dispozici fórum za článkem. Taky doufáme, že se určitě zmíníte o těch svých prknech a dáte ostatním vědět, jak jste s nimi spokojeni – či ne.

Počítáme s tím, že se mezi vámi najdou i úplně noví adepti, tak to vezmeme úplně od začátku. Takže protřelí borci prominou a v klidu si přelistují dál. A vy ostatní vzhůru do toho.

Freestyle skiing
Nevím, jestli je to v současné době nejvýstižnější název a definice, ale myslím, že nám postačí. Takže se jedná o ježdění v parcích, které jsou posety nejrůznějšími překážkami. Jezdí se – „slajduje, grinduje“ různá zábradlí – raily, bedny a prostě všechno, co stojí v cestě (jibbing - prostě jako SK8 či IN-LINE). A taky se hlavně skáče na nejrůznějších skocích a jezdí v U-rampě (half-pipe). Na to všechno se dnes vyrábějí a mezi jezdci hojně používají speciální lyže.

Slopestyle ski
Takové základní a typické poznávací znamení těchto „new school“ lyží je tzv. TWIN-TIP. Prostě ohnutá patka nahoru, takže u některých lyží se dnes již špatně rozeznává patka a špička :o). Obecně se jedná o lyže měkčího kalibru, poměrně velkého krojení a šířky středu někde mezi 75-85 mm. Některé z nich mají speciálně naprofilované a konstruované hrany (zejména ve středu lyže) kvůli lepšímu grindování (např. Armada T-hall jezdce Tannera Halla – dříve Rossignol). Délky lyží se pohybují někde mezi 140 cm až 180 (185) cm, delší se už dnes prakticky nevyrábí.

A jaké lyže zvolit? To záleží na tom, co s nimi hodláte dělat. Pokud se budete soustředit na rampu, nemusí dominovat šířka lyže a určitě se vám odvděčí lyže kratší (pro lepší manipulaci v účku) v délkách od nějakých 140 do 160 (170) cm. Pokud plánujete pořádné polety, tak doporučujeme lyže delší - někde od očí po výšku vaší postavy (někteří borci používají i delší). Delší a širší lyže vám dovolí mnohem větší kontrolu při dopadech po vysokých a dlouhých skocích.
Obecně jsou ale na freestyle vhodnější lyže kratší, než byste použili na freeride, kdy rozhodnutí je na vás samotných zda po bradu nebo po čelo a více.

Technologie výroby jsou různé firma od firmy. Některé se pořád drží osvědčené technologie sandwich, ale na pořadu jsou i nejnovější technologie od jednotlivých firem, ale o tom se můžete dočíst v nejrůznějších ski časopisech a na reklamních letácích.

SlopeStyle Ski – PŘEHLED

klikni pro přesun přímo na konkrétní značku Atomic Blizzard Dynastar Head Kneissl k2 Rossignol Salomon Völkl

ATOMIC (www.atomicsnow.com)

Atomic Tweak (04/05; 03/04; 02/03)
Klasická atomikácká konstrukce „beta profil“ a použití karbonových vláken je zde samozřejmostí. V průběhu třech uvedených let nezaznamenala tato lyže významné konstrukční ani designové (hlavně roky 03 – 05) změny.

04/05
03/04

Atomic Tweak 02/03V sezóně 02/03 byla tato lyže trochu jinak zabarvená, tak abyste ji v obchodě nebo v bazaru poznali :o)

Délky: 163/178 cm (02/03); 163/172/181 (03-05)
Rádius: 16-24 m
Ceny: něco mezi 400-500 dolarů (dneska tak 10-14 tis. Kč, ale i mnohem méně!)

BLIZZARD (www.blizzard-ski.com)

Blizard Sigma FR 18 (01/02)
Tak tady se sice jedná o model, který byl při zavedení na trh v kolekci freeride, ale svými proporcemi bych tuto lyži dnes již zařadil mezi freestyle. Tyto lyže sice v testech neobdržely příliš hvězdiček (prej nic moc), ale já je znám osobně. Jezdil na nich kamarád (190 cm, 135 kg) a ten byl s nimi docela spokojený (i já je vyzkoušel). Na své stáří má jako jedna z mála mezi tehdejšími freeridovými lyžemi TWIN TIP, ale není moc široká a je slušně krojená. A vzhledem k tomu, že ji v dnešní době občas vídám v pražských bazarech za pár korun (2000 – 3000,- Kč), je dobré o těchto lyžích vědět. Na začátky dost dobrý!

01/02

Rádius se pohybuje okolo 18m a délky 155/165/175/185cm. Dneska se dá pořídit tak za 3000.- i s vázáním v bazarech. Jinde jsem už ji neviděl (ale zato jsem ji loni viděl za 1350 :o).

V poslední sezóně se Blizard vytáhl a má v nabídce hned dva spec. slopestyle modely. Jeden hlavně na rampu (Sigma Rodeo Blue) a jeden na slopestyle trať (Sigma Rodeo Orange). Výběr délek je dosti omezený (159 cm blue, 169 cm orange), což je dosti nemilé. U českého prodejce jsem je viděl v nabídce fy. Bartsport, a na internetu najdete podrobné info (a docela působivě udělané :o).

Rodeo Blue 04/05

Rodeo Orange 04/05

DYNASTAR (www.my-dynastar.com)

Dynastar Koncept (02/03)
Celkem poctivá lyžička s pořádným bytelným dřevěným jádrem. Abych pravdu řek, tak jsem ji u nás taky moc neviděl, ale zato jsem viděl jiné. Ale o těch až za chvíli.. Vyráběla se ve třech délkách 153/165/178 cm a je to jedna z těch užších (ve středu 72 mm). A v obchodech se dají najít následující barevné variace.

01/02

další variace

02/03

A vězte, že na internetových obchodech a v cizině či u nás může ve výprodejích narazit i na tyto variace Konceptů. A to v cenových relacích zhruba 100-300 euro.

Dynastar Trouble Maker (03/04; 04/05)
Tady už se jedná o novou věc – náhrada Konceptů. Jsou trochu širší (78 mm ve středu) a vyráběly se ve velikostech 155/165/175 – a letos ještě 182 cm. Cena okolo 10 tis. Kaček. A pokud se budete dívat okolo sebe, jistě na ně v parku narazíte!

03/04

04/05

Ale Dynastar je firma veliká a tak se není čemu divit, že kolekce obsahuje také spec. „pro model“ a to hned několik (více info na jejich webu) – přesně teda tři :o). Opět je to všechno jinej pes jiná ves, ale vypadají moc hezky :o)

HEAD (www.head.cz)

Head Mad Trix (02/03; 03/04; 04/05)
Tak tyhle lyže asi není třeba představovat, nemyslím, že by sice byly the BEST of SKI, ale reklama v podobě fenomenálního freestylového jezdce Johna Olsona z těchto lyží udělala pojem. Taky mám pocit, že tato firma přišla s novinkou v uspořádání vázání. To je možné přetáčet podle potřeby :o) No nevím, jak toho využívají profíci :o) ale vypadá to hezky. Modely do roku 2002-3 jsem již viděl za nejakých 4-5 tisíc a v jednom bazáči v Praze za 3500,- i s vázáním :o). Docela fajn na tomto starším modelu je velká pružnost výroby délek (163/172/180/190 – ve tředu 75 mm) – takže si přijdou na své i ti vyšší nebo „tlustší“. Další roky se výšky zastavily na 182 cm (střed 74 mm).

02/03

03-05
V těchto letech se již lyže po konstrukční ani po designové stránce změnily. A firma vyrukovala hned se čtyřmi modely:

Head Mad Trix MoJo
Head Mad Trix
Head Mad Trix Mogul
Head Mad Trix JoJo

KNEISSL (www.kneissl.com)

Kneissl Flexon Fly (02/03; 03/04; 04/05)
Tady se jedná taky o dosti známé a i oblíbené (ve SKItestech taky nezatracované) stříbrné lyže. Pro svou měkkost vhodné hlavně do parku. V letech 02-05 jsou vyráběné prakticky beze změn konstrukčních i designových. Takže je úplně jedno, který model koupíte. Konstrukčně se jedná o sandwich cap s dřevěným jádrem.
Stříbrným Flexonům ještě předcházely Kneissly Supa Fly také ve stříbrném provedení a ještě před nimi modré Supa Fly Blue (ale pozor s některými bývají potíže :-) – praskaj špičky, ale zase ta cena!). Mezi jednotlivými generacemi nejsou přílišné rozdíly a navíc se na tyto lyže dá na našem trhu ještě pořád někde narazit (a nemusí to být zrovna spec. prodejna, ale třeba obyčejný supermarket) a za slušnou cenu koupit (myslím, že od nějakých 2 – 5 tis. Kaček)

Supa Fly

Flexon Fly

Dostupné délky 167, 177 a 185 cm (šířka ve středu lyže 75 mm)

K2 (www.k2skis.com)

K2 Enemy (02/03); K2 Public Enemy (03/04, 04/05)
Známé lyže ENEMY ani není třeba představovat. Dnes již je tyto prkna dost vidět i mezi lidmi u nás a myslím, že se dá říci (po tom co odešly v roce 02/03 na věčnost), že Král je mrtev, ať žije Král. Krásné ďábelské červenočerné lyže si už po designové stránce zaslouží obdiv a co se jízdních vlastností týče, taky žádný „šrot“ :o) Pořídit se dají v délkách 163/173/183 cm při 75 mm ve středu lyže (80 mm Public Enemy) a jejich cena je pohyblivá (pokud se k nim domáknete). Použitá technologie je triaxial, torzní box a u nových modelů (Public Enemy) ABS boční stěny.
Akorád co se týče nových Public Enemy, slyšel jsem na jejich adresu nemilé poznámky o životnosti lyže. Že prej se lámou, rozlepují, ztrácí hrany a tak vůbec. Tak nevím. Dost lidí je užívá a pokud je to někdo z vás, přidejte svůj negativní nebo naopak pozitivní názor - zkušenost! Diky.

01/02

02/03

03-05

K2 Fujative
Firma jako K2 prostě nemůže jen tak zahálet a tak pro sezónu 04/05 připravila freestylovou novinku. A jak už to dnes u velkých ski firem bývá zvykem i tyto prkna mají cílového uživatele. Tím je firemní jezdec Pep Fujas, takže jde o opravdovou freestylovou speciálku. Cena by neměla být příliž vysoká (mírně přesáhne 10 – 11 tiček), to aby byla opravdu dostupná. Technologie stejná jako Public Enemy s tím, že lyže má zesílený střed kvůli montáži vázání. Pořídit se dají v délkách 159/169/179/ cm a střed lyže trošku ztlousnul na 85 mm.

ROSSIGNOL (www.skirossignol.com, www.skicharvatova.cz)

Rossignol Scratch FS
Opravdu dobrá lyžička. Akorád mám pocit, že barva lyže se s postupem času zhoršuje a letošní design mi už moc nesedí (ale 05/06 už je jiný kafe :o). Ale jezdci si je pochvalují (i já mám rád BC variantu) a vzhledem k příznivé ceně patří dnes mezi nejdostupnější kvalitní prkna (taky díky firemním shopům pí. Chravátové ve kterých jsem vždy nějaké viděl). Pořídit se dají kolem 10ti tisíc a o něco více. Střed lyže už má pěkných 80 mm a tak není důvod si je nekoupit (pokud se vám tedy líbí design). Koupit se dají v délkách od 164 cm do 180 cm. Firma využívá technologii THC (no marihuana :o) s dřevěným jádrem o které se můžete dočíst na letácích či stránkách. Taky se tam píše o 2 centimetrech pro botu (ale mají tam tři vysvětlení :o) – jedno pro klasik freestyle, druhé pro fakies a třetí pro klasické ježdění). Boky lyže jsou zkosené o 30°. No mají to tam kompletně popsané, takže koho to zajímá, zasurfujte si tam.

02/03
164/172/180 cm

03/04
168/174/180 cm

04/05
168/174/180 cm

Firma ale myslí i na naše mladé naděje (nebo lehčí borce) nebo na naši chudou peněženku a tak na trh chrlí i odlehdcěné modely FSek za velmi slušné ceny pod deset tiček. Je to sice ošizená verze, ale na začátky to určitě postačí.


Scratch (168/174/180 cm; 80 mm střed)

Jo a ještě pořád občas zahlédnu v obchodní síti (i u big airu) stařičké průkopníky Pow Air a jejich variace (dost často používané boulaři), takže taky jeden obrázek aby jste viděli, jak ty prkénka vypadají. Já když jsem je viděl poprvé nekdy v 99ém, tak se mi oproti tehdejším „klasikám“ moc líbily!


Rossignol Pow Air (01/02)
– ale podobné jsou i starší modely a další variace

SALOMON (www.salomonsport.com)

Salomon Teneighty (legendární model 99/00)

Lidská populace má velmi hezkou vlastnost. Ráda vzpomíná a často mluví o legendách. A jeslti se tady bavíme o lyžích, je nutné říci, že v tomhle případě jsme narazili na opravdovou legendu v tzv. „new school“ světě lyžování. Dalo by se skoro říci, že tato firma stála u zrodu new stylové revoluce a nadělila nám tyto dnes již legendární oranžové Salomony Teneighty. Troufám si tvrdit, že hooodně freestylystů (hlavně před pár lety) toužilo tyto lyže vlastnit. A pokud se budete dobře dívat na krásná první fota z novodobého freestylu, tak téměř vždy byly tyto lyže v hlavní roli. Za dobu své existence se přecejenom trochu proporčně a designově měnili. Proto Vám představíme ty na které můžete dnes pořád s velkou pravděpodobností narazit až po nejnovější pecky poslední sezóny. Jejich historie se začala psát již na přelomu století a jen málo firem (jestli vůbec některá) se může pyšnit tak velkou a krásnou sérií modelu. Tak si tu sérii prohlédněte (ale pouze jen vzorek :o).

99/00 (junior) 01/02

00/01

02/03

03/04

04/05

Pěkná sestavička, ne? Co jen k tomu dodat. Když Salomon začal se svýmy Teneighty psát novodobé dějiny mohli jste se o nich dočíst ledacos. Tak například ve Skimagazínu speciál z 99tého roku jste je mohli najít v tabulce: „široké lyže do prašanu a pro heliskiing“ společně s tehdy již dosti slavnými Rosiignol Bandit XXX. To jsou věci, co? Každopádně vzhledem k jejich stáří se šířka modelu 99 až 02 pohybuje na dnes již „úzké hladině“ 75 mm a rádiusy okolo 18 metrů (108-75-100 podle délky). Sehnat se ještě v bazarech dají v délkách 161, 169 a 177 cm. Tyto proporce si lyže zachovala do sezóny 01/02 (tehdy už bylo k dispozici i několik barevných formací – podle pro riderů: J. Endo, červená 161 cm; V. Dorion, bílá 169 cm; JF. Cusson, černá 177 cm – salomon 1080). Po konstrukční stránce je jedná o relativně středně kvalitní lyži (vydržela i můj těžkotonážní náklad :o) z lehkého kompozitního skořepinového základu. Jádro lyže tvoří klasická pěnová konstrukce (v té době něco vyjímečného :o) a to vše zakryté metalexovou vrstvou (nejsem si jistý, jestli to krytí není jen u novějších modelů?) a oranžovou barvou. Tyto proporce lyži sice nepředurčují na extrémní zátěže při vysoké rychlosti, ale i tak toho dost vydrží. A ceny??? Prodávaly se i za 15-18 tisíc, dnes je již asi nové neseženete (loni jsem je viděl v jednom obchodě v Rakousku za 175 Euro), ale pokud ano, myslím, že se cena nedostane přes 6000,-. Důležité je, že se velmi často objevují v bazarech atd (ale tam pozor, aby ty lyže nebyly již mrtvé). Mě se v bazaru podařilo koupit 3 páry a vždy byla spokojenost velká a cena 3500,- :o)

Sezóna 2002/2003 – revoluce No. 2
Ano, ano v letech, kdy se konečně ostatní probudili a začli produkovat slušně ohnuté twintipy a konečně se dostali na nějakou tu „slušnou“ šířku lyže (střed 70 – 75 mm), šel Salomon zase o kousek dále. Lyže zase o kus ztloustla a opět změnila design ve velkém stylu. Nové proporce nové freestylové lyže jsou 114-80-108 s rádiusem 14/16/18m při délkách 161/171/181cm (sezóna 03/04 přibyla do rodiny 151 cm). Psala se sezóna 02/03. A až do letoška si lyže zachovala své rozměry, ke změnám docházelo pouze v designu.
A ceny nových modelů se zase pohybují okolo 14 – 15 tisíc, ale určitě je seženete i o hodně levněji :o) Hodně štěstí!

Salomon Teneighty CR Johnson, Salomon Teneighty Candide
Je pravda, že v sezóně 04/05 přibyly jestě další sestřičky v modelové řadě Teneighty. A nejde o nic jiného než o opravdové specialitky. Jedná se o Salomon Teneighty CR Johnson a Salomon Teneighty Candide. Jedná se o dvě skoro stejné lyže. Oboje mají stejné parametry (ale různý design). V čem se ale podstatně liší je jejich huhost. Model „CR“ je měkčí a to ho předurčuje spíše pro rampu a dovádění v parku. A tvrdší Candide jsou určeny na pořádný Big Air.

Salomon Teneighty CR Johnson 04/05
113-79-106, rádius 20,5 m, délka 181 cm

Salomon Teneighty Candide 04/05
13-79-106, rádius 20,5 m, délka 181 cm

Pěkné, co? No, tyhle výstřelky poslední sezóny jsem u nás moc neviděl, ale nic vám nebrání si jakékoli lyže dnes objednat kdekoli na Světě přes internet.

Mezi freestylovýma modelama od Salomonu si jistou pozici vybudovala i odladěná umírněnější a také měkčí verze zvaná Seventwenty (720), která se samozřejmě vyvíjela stejně jako 1080tka. A jaké ty 720 jsou? Tak se na nějaké ty modely podívejte.

00/01
107-72-98, rádius 19m (160 cm), 140/150/160/170cm

04/05
114-80-108, rádius 17,1 m (171 cm), 151/161/171 cm

Během let tedy i tato lyže zaznamenala nejen proporční ale i designové změny. Jak jsem říkal oproti Teneighty je tato lyže lehce ochuzená a prý méně stabilní, ale pro lehkého nebo začínajícího borce celkem dobrá levnější varianta od slavného Salamonu.

Tím bych tu velikou kapitolu Salamon uzavřel, protože by toho bylo ještě dost o čem psát a to už by bylo na samostatný článek (no ono už to skoro tak je). Ale třeba se redakce vyburcuje a v budoucnu sestaví seriál o legendách.

VÖLKL (www.v-ski.com; www.voelkl.com/ski/english)

Voelkl je v lyžařském světě taky celkem slušný pojem a tak ani jeho prkna na freestyle nejsou k zahození. A i mezi českými jezdci si myslím jsou jejich lyže dosti rozšířené (a ne jenom u sponzorovaných jezdců). Voelkl sám svou freestyle (spíš celou freeskiing sérii) řadu označuje jako V-ski. Takže pokud je na nějakých voelklech tento symbol, jste na správné stopě. Celou hystorií freestyle modelů od volklu se táhne model V-Expression, V-Legend, ale celé to začalo modelem „V“. Lyže jsou to poctivé s dřevěným jádrem a slovy výrobce se jedná a technologii Powershell (Powerframe), sensor wood core.

Völkl–V, 01/02
Pěkná lyže, jen co je pravda. A pořád o ni na svazích není nouze. Někdy mám pocit, že je vidět nejčastěji mezi obyčejnými kluky ze všech modelů. Bude to asi tím, že jsou pořád tyto lyže dostupné a cena je více než příznivá (hluboko pod 10000,-).
105-75-98, rádius 17/20/23m, 158/168/178 cm

Völkl V–Legend, 02/03
105-75-98, rádius 17,1/19,7/22,5 m, 158/168/178 cm (Powerframe)

Völkl V–Expression, 02/03
105-75-98, rádius 17,1/19,7/22,5 m, 158/168/178 cm (Powershell)

Völkl V–Expression, 03/04
105-75-98, rádius 17,1/19,7/22,5 m, 158/168/178 cm

Völkl V–Expression, 04/05
105-75-98, rádius 21,4m (168 cm), 24,3 (178 cm), 158/168/178 cm

Tak co na to říkáte, máte vybráno??? Jak vidno, parametry se během let moc neměnily a tak si tato lyže uchovala typický charakter staré dobré freestylové lyže. Nic moc široké, nijak extrémně vykrojené, ale zato dostatečně kvalitné po technologické stránce. Sehnat se dají (hlavně ty starší) kdekoli – třeba i v hypermarketu, ale taky v nejrůznějších bazarech a sportech, co mají smlouvy s Voelklem. A ceny se pohybují okolo 4000,- až 10000,- a více podle stáří a délky modelu. Já osobně si myslím, že bych dnes (kdybych měl sáhnout po voelklu) použil na freestyle spíše řadu Karma (ale to je typově řazeno trošku jinam a o tom tedy později).

Co říci závěrem?
Je jasné, že na trhu se pohybuje nepřeberné množství freestylových lyží od spousty firem. Věřte, že jsme neuvedli všechny vyrobené modely schválně, snažili jsme se vybrat snad ty „nejzásadnější“. Například se ale sluší zmínit o lyžích Fisher nebo Dynamic (před pár lety byl jejich model Dynamic Banana - krásné modré lyže s banánem, či FR 27 ve skitestech velmi dobře oceňován). Nesmíme zapomenout ani na Scott, Stockli atd atd. A samozřejmě nové supertovárny na freeskiindové nářadí Movement, ZAG, LINE…

Kdo má zájem o nějakou netradiční lyži nebo lyži speciální, určitě si dá práci s hledáním sám. No a na závěr snad jen pár hezkých obrázků fošniček o kterých se tady moc nemluvilo.

Jinak FreeSkiing.cz(.sk) moc děkuje za spolupráci serveru www.camir.tk (který má v lyžích více než jasno :o) dobrá práce Charlie!) a prostě všem, co nějak pomohli. Doufáme, že vám tenhle rámcový přehled k něčemu bude.

A všechny čtenáře prosíme, aby napsali svůj názor na ty prkna, které na vlastní kůži okusili a podělili se s ostatními. Protože až tehdy bude mít tento článek ten opravdový smysl! DÍKY! DÍKY DÍKY

Kumestrol

počet reakcí: 0 | přečteno: 63067x | | Další |
Reklama:
Přidej taky článek
AUTOR:
kumestrol - FreeSkiing.cz

ukaž profil

vypiš pouze jeho články

ČLÁNEK:

byl už přečten 63067x

přečti si reakce

přidej svůj názor

Hodnocení:

  • 3,05/5 vloček.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

reklama
PARTNEŘI:

Alpina

FreeRide.eu

HonkyTonk

iDarek.cz

IMP squad

Moje Švýcarsko

ProfiCocky.cz

SkateShop.cz

SNOW

reklama