Video STYL ke stažení
REPORT 4.3.2015

Evropský tým vítězem SWATCH SKIERS CUPU 2015

Před pár dny, se pod štíty majestátného sage cattabriga alosa swatch skiers cupMatterhornu odehrával legendární Swatch Skiers Cup. Jak nakonec tahle akce dopadla se dozvíš v tomhle článku.

Big Mountain Event zlatým hřebem akce, nesoucí se v duchu vzájemné pospolitosti!

Zermatt, Švýcarsko

Po vydařených akcích Backcountry Slopestyle a Big Mountain v dokonalých podmínkách čerstvého prašanu a azurového nebe, byl pátý ročník Swatch Skiers Cupu zakončen předáním legendární Lyžařské trofeje víteznému evropskému týmu. Timto se tedy kumulativní skóre posunuje tři ke dvěma ve prospěch Evropy.

swatch skiers cup europe win
 
Záměr spoluzakladetelů této legendární akce Sverra Liliequista (SWE) a Kaje Zackrisssona (SWE), byl bezezbytku naplněn. Celý týden se tak nesl spíše v duchu bratrských výzev, než urputného konkurenčního boje. Nicméně po vypuknutí souboje, se všichni snažili sbalit body pro svůj tým.

Big Mountain

Na svahu přístupném pouze vrtulníkem předvedli oba týmy své dovednosti a zápal pro Freeride ve stejném pořadí jako v Backcountry Slopestylu. Sjezdy byly rozděleny do dvou kol, v nichž každý lyžař potkal protivníka z opačného kontinentu. Cílem duelu bylo získat 1 bod pro svůj tým.

Tým Evropy do soutěže vstupoval se skórem 10 ku 8 vydřeném v předchozím Slopestylu. Nyní zopakoval svůj úspech dalším vítezstvím 10 ku 8 a odešel s vítezným skórem 20-16 ve prospěch Evropy.

První kolo - Lajny o všechno!

Většina lajn prvního kola se odehrávala v záludných sněhových podmínkách a jezdci museli vycítit, kdy si mohou dovolit přitvrdit a kdy musí jet lehce a plynule. Objevilo se pár vyjímek, kdy např. člen Swatch Proteamu Samuel Anthamatten (SUI) ukázal svým fanouškům skrytý klednot hory v podobě, na první pohled nesjízdného žlebu. Ve spojitosti s jeho dováděním na svahu a mnoha skvělými triky, nechal jen málo prostoru k tomu, aby ho některý z jeho soupeřů porazil. Vedle vítězného bodu si za svou jídou vysloužil obrovský potlesk obou týmů.

Loïc Collomb-Patton (FRA) předvedl rovněž jízdu, která v daném kole neměla konkurenci ani v podobě hravého Sage Cattabriga-Alosa (USA). Loïc předvedl svůj sebejistý styl a ukázal plynulý sjezd protkaný všemi prvky správné show bez jediné známky ztráty rovnováhy.

j bernard swatch skiers cup zermatt
 
swatch freeski freeride europe big mountain

Nejrychlejší tempo dne předvedl Rory Bushfield (CAN), při jehož jízdě ukazující jeho freestylové schopnosti se zdálo, že byl svah připraven právě pro něho. První kolo skončilo skórem 5 ku 4 s Americkou ztrátou pouze jediného bodu. Druhé kolo tak mohlo začít s celkovým výsledkem 15-12 ve prospěch evropského týmu započítavajíce i body včerejšího BCS závodu.

Druhé kolo - Není důležité zvítězit, ale užít si to!

Se ztrátou třech bodů a za celkového výsledku 15 ku 12, vstupovali Američané do druhého kola vice motivováni. První bod získal hned během prvního sjezdu jejich kapitán Seth Morrison (USA) v duelu s evropským kápem Julienem Regnierem (FRA) po předvedení svého osobitého Back flipu. Nicméně, v dalších dvou sjezdech si evropský tým přisvojil dva body zásluhou Svena Kueenle (GER) a Richarda Permina (FRA). Jeden bod získal spoluzakladatel akce Kaj Zackrisson (SWE) po stylové jízdě, kterou následně sám označil za "opičí sjezd". Dalším působivou jízdou byla jízda jezdce Freeride World Tour Nicolase Salencona (ARG/FRA) zajetá v hravém freestylovém stylu. Ve čtvrtém a patém kole předvedli Sage Cattabriga-Alosa (USA) a Logan Pehota (USA) vše možné i nemožné, aby vrátili svému týmu naději.

swatch skiers cup 2015 swiss

Oba zajeli nádherné lajny a vzali body dvěma silným evropanům Samuelu Anthamattenu (SUI) a Samu Favretovi (FRA). Tanner Rainville (USA) potvrdil americké odhodlání porážkou Nicolase Vuigniera (SUI) a upravil skóre na těsných 16-17 ve prospěch Evropy. Americký tým tak potřeboval pouhé dvě vítezství ve zbývajících třech kolech. Andy Mahre (USA) a Fabien Maierhofer (FRA) vstoupili do napjatě očekávaného duelu a vítezstvím pro Francouze. Pro následný sjezd nemohl Rory Bushfield (CAN) zvolit jinou strategii než všechno nebo nic. Zvláště když Loic Collomb-Patton (FRA) předvedl plně ostřílenou jízdu, v níž dokázal, proč je vítězem Světového Poháru právě on.

swatch skiers cup zermatt swiss švycarsko freeski

Rory do toho šel tvrdě a po ambiciozním pokusu o Back flip ze skoku spadl a tím vzal Američanům definitivně šanci zmocnit se vítězné trofeje.
Jelikož bylo rozhodntuto, rozhodl se Dana Flahr (USA) a Sverre Liliequist (SWE) zajet své kolo společně, přesně v duchu celé akce.

Spoluzakladatel, Sverre využil této příležitosti a v posledním kole zakončil celou akci nadherným front flipem těsně před cílem.

Loic Collomb-Pattin, který předvedl bezchybné jízdy v obou kolech, takto okomentoval akci v cílové rovině:

"Technicky se jedná o stejný přístup jako v případě Světového Freeride Poháru, nicméně atmosféra tady je skutečně specifická. Všichni jsme celý týden pohromadě, Evropané spolu s Američany. Navzájem se hecujeme a motivujeme. V mém druhém sjezdu mi Samuel (Anthamatten) hodně pomohl ve výběru lajny a já jel vlastně jeho lajnu - jen v jiném stylu."

Generální Manažér Světového Freeride Poháru, Nuicolas Hale-Woods (SUI), který vymyslel strukturu celé akce, odcházel po týdnu straveným se špičkovými jezdci plný nové inspirace:

"Úroveň lyžařů je ohromující - co na mě ale zapůsobilio ještě víc je úžasná atmosféra mezi týmy. Bylo nádherné být svědkem, jak si hoši navzájem pomáhají. Dnes ráno jsem například viděl mladého Logana Pehotu, jak se zaujetím poslouchá rady Codyho Townseda ohledně své lajny. To je ten duch, který tuhle akci dělá jedinečnou a my se budeme z celého srdce snažit, aby to tak bylo i v budoucnu."

freeride svycarsko

Foto: Swatch Media press

www.swatchskierscup.com

počet reakcí: 0 | přečteno: 7767x | | Další |
Reklama:
Přidej taky článek
ČLÁNEK:

byl už přečten 7767x

přečti si reakce

přidej svůj názor

Hodnocení:

  • 3,07/5 vloček.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

reklama
PARTNEŘI:

Alpina

FreeRide.eu

HonkyTonk

iDarek.cz

IMP squad

Moje Švýcarsko

ProfiCocky.cz

SkateShop.cz

SNOW

reklama