<>
Video STYL ke stažení
ATLAS 4.2.2004

Freeride na Slovensku – Chopok sever

ChopokJak jistě mnozí z vás víte, v naší vlasti to na pořádný freeride moc není. Je pravda, že jsou místa, která by se dala označit jako české freeridové oblasti (Studniční hora, Kotelní jámy, Modrý důl, Horní mísečky, Kralický Sněžník, Praděd, Červenohorské sedlo, Pustevny, Ropice, Lysá Hora aj.) a více či méně se tam při dobré sněhové nadílce zajezdit dá. Někde se musí skier dopravit po svých, jinde vypomůže lanovka nebo vlek. Ale na opravdový freeride si mnozí z vás radši vyrazí k našim sousedům v Rakousku. ALE naši východní sousedé Slováci vlastní národní poklad v podobě svých unikátních hor. Je toho opravdu hodně. Malá a Velká Fatra, Západní Tatry – Roháče, Nízké Tatry, Vysoké Tatry atd. A právě Nízké Tatry nezůstávají pouze rájem pro skialpinisty, ale otevírají svou sněhovou náruč o něco lenivějším (ale zato někdy ostřejším) freeskierům!

Lyžařské středisko Jasná je číslo 1 mezi ostatními taktéž výbornými středisky na Slovensku. Středisko Jasná se nachází na samém konci Demänovskej doliny nedaleko Liptovského Mikuláše (asi 15 km). Poměrně rozlehlý areál situovaný na severních svazích masívu je rozčleněný na tři navzájem propojená centra. Jsou to Zahrádky (1000 m), Jasná (1234 m) a Otupné (1150 m). Nadmořská výška střediska je 1000 – 1872 m n. m. což je konečná stanice stařičké dvojsedačky na Konský Grúň (která mimochodem dost často nepremává díky silnému větru, který odfouká všechen sníh buď do Lukové nebo Májové kotliny a není na čem lyžovat). Pokud se chce někdo podívat až na Chopok, tak dál než sem se bez pomoci vlastních nohou nedostane. A pokud není tato lanovka v provozu, musí vzít za vděk čtyřsedačkou z Jasné nebo Otupného, které končí na Lukové v nadmořské výšce 1670 m.

stará dvojsedačka na Konský Grúň
stará dvojsedačka na Konský Grúň

V letošním roce byla nahrazena stará dvojsedačka jedoucí ze lanovkaZahrádek na Rovnou Hoľu fungl novou a snad nejmodernější šestisedačkou v Evropě, která několikanásobně zvýší přepravní kapacitu střediska Zahrádky. Akorát se teď lidi nemačkají ve frontě, ale na populární sjezdovce, které se říká „FISka. V areálu jsou dále k dispozici dvě vcelku slušné čtyřsedačky Jasná a Otupné (prakticky vždy když dorazím do Jasné na více dní, tak alespoň jedno dopoledne nebo odpoledne jedna z nich z technických důvodů nepremáva), dále jedna čtyřmístná kabinka z Otupného na Brhlinskou (no pro čtyři je tam docela těsno, ale zato jezdí fakt ukrutně rychle; akorát sjezdovka pod ní nic moc – spousta smýkačů, každopádně na dojezdu bývají postaveny překážky – takový pseudo park). No a celou lanovkovou rodinu Chopku – sever uzavírá zmíněná dvojsedačka z Rovné hoľe na Konský Grúň.

Ve středisku se samozřejmě vyskytuje i pár vleků typu Tatrapoma. Které jsou mimochodem velmi, velmi rychlé, což je milé. Význam má snad jen poma na zahrádkách jedoucí na Jelení Grúň, odkud vede jedna solidní černá sjezdovka (tento vlek taky slouží jako propojení Zahrádek s Jasnou – Belou púťou). Další dobře postavená poma je postavená u konečné stanice na Rovnou Hoľu, jedoucí na Vyhlídku (pod Konský Grúň) Zde už se dá provozovat freeride buď směrem k fisce nebo až na samý začátek uvedeného vleku – POZOR poslední úsek vleku vede v lese a místa pro manévrování není nazbyt. K tomuto vleku se dá také dojet z Lukové kotlinky. Ale o tom až později. Poslední z důležitých vleků je poma „M“ vedoucí pod Dereše – sever, který bohužel téměř nikdy nepremáva, dokonce jsem zaslechl, že ani nepatří majiteli střediska, no nevím. Každopádně tam najdete parádní freeride v délce asi 900 metrů (pěšky 1-2 hodiny podle kondice skiera :o) – ale dá se tam dostat i jinak.

Když to shrnu, tak lyžařské středisko Jasná je opravdu vysoká kvalita (co se lyžování týče). Jezdí se zde opravdu dobře, od úžasné vycházkové FISky až po vynikající Majstrouskou, kde si dobrý lyžař opravdu přijde na své. Takže středisko jsme si probrali, ale kvůli lyžování na tamních sjezdovkách tady přece nejsme. Toto povídání jsem zařadil kvůli lepší orientaci. Takže vzhůru na freeride.


vyhliadka ale notne rozjaždená1) Vyhliadka

Jak jsem již hovořil, na vyhlídku se dostanete pomocí vleku „C“, ke kterému se dostanete odbočením z FISky (podle značení). Už během jízdy doporučuji sledovat trať kudy jedete. Tudy se pak dá přijet v neupraveném terénu nazpět. Další možností je vyrazit dolů k lesu a u lesa odbočit doleva k FISce, po ní pojedete asi 250 m a odbočíte nazpět k vleku „C“. Tento terén je absolutně do pohody a hodí se perfektně k ozkoušení jízdy ve volném terénu. Chtěl bych jen upozornit, že se zde nachází množství keříků kosodřeviny a vždycky jen „čumím“ jak bezohlední Češi a Maďaři přes ně přejíždí a totálně to tam plundrují – pak se všude válejí zlomené větvičky atd. Tak na to prosím pozor! Není jich tam zas tolik, aby jste je nemohli elegantně objet!

2) Pod lany lanovky Zahrádky – Rovná Hoľa

Tady nevím jak letos, ale dokud tam stála stará dvojsedačka „A“, tak tam byl celkem solidní sjezd. A vzhledem k tomu, že nová lanovka má totožnou trajektorii, tak to bude asi stejné. Takže, vyrazíte pod lany. Už od začátku bývá perfektní sníh a kupodivu netknutý (je to zajímavé, hned vedle je FISka, ten terén není obtížný, ale nikdo tam nejezdí). Asi po sto metrech narazíte na traverzovou cestu. Tady se dá napojit zpět na FISku nebo se tímto traversem dostanete na Jelení grúň - Priehyba a sjezdovku vedoucí k čtyřsedačce. Pokud se ale rozhodne pokračovat dál, není cesty zpět. Lanovka totiž vede lesem daleko od sjezdovek a navíc je okolní terén dosti neprostupný. Pokud je ale dostatek sněhu (tak metr a více) je to docela good, pokud se ale sněhu nedostává, je to dosti o hubu a o lyže. Všude je totiž plná prdel pařezů a kmenů, které tam jsou nachystány na Vás jako velmi zákeřné pasti (mám velmi bolestivou zkušenost). Takle, dá se sjet prakticky vždy, ale není to už taková sranda – spíš PRUDA, a navíc jsou zde lepší možnosti.

stará lanovka na zahrádkách
Stará lanovka na zahrádkách – teď už je tam nová šestisedačka

3) Májová mulda

Tady už se nabízí celkem slušný freeride pro začínající nadšence. Vzhledem k tomu, že sjezdovka Pretěkárská-Májová se v podstatě vedená po hřebeni, kde celkem slušně fouká, je vyznačený prostor vždy perfektně zafoukaný. Takže jak se tam dostat. Jednoduše vyjedete čtyřsedačkou „H“ z Jasné na Lukovou, natraversujete si nad kotlinku a pak se vrhnete přímo dolů. Během sjezdu jsou v podstatě dvě možnosti. Buď pojedete přímo dolů do lesa, kde se dostanete na traverzovou cestu vedoucí od FISky a dáte se doleva zpět k Májové. K té můžete odbočit ještě před vjezdem do lesa, ale je to trochu do kopce. Pokud ale máte rychlost, NO problemo. Pokud se chcete podívat po sjezdu na FISku, tak to vemte zešikma dolů přímo k nové šestisedačce (asi v polovině sjezdu je dobré se napojit pod starou sedačku na Konský Grúň, tam se katy hezky svezete), no a dál už to znáte.

spravodlivá
Centrální pohled na Chopok sever. Zleva: Májová, Majstrouská, Spravodlivá, Derešský kotol

4) Spravodlivá

Spravodlivá je název černé sjezdovky 3, ale nikdy jsem ji nezažil upravenou, a myslím, že je to záměrem. Lanovkou „H“ nebo „K“ se dostanete zase na Lukovou a odtud se dáte doleva. Je dobré si vyjet na Lukovou pomocí lanovky „K“, protože je z ní dobrý výhled na Spravodlivou a vy si můžete zmapovat trasu. Je to dobré hlavně proto, že Spravodlivá je doslova posetá balvany a propady, takže to je takový STONE slalom, ale unikátní. Fajn na tom je, že sjezd je celkem dlouhý, a pohodlně pak dojedete na rozcestí sjezdovky Majstrouská a pokračujete k lanovce! Jediný problém je zase sníh. Toho tady nebývá vždycky dostatek a tím se někdy Spravedlivá přejmenovává na „osudná“ :o) Ale zažil jsem jen malé rozseknutí pusinky jedné mé známé. Každopádně je nutné říci, že na Spravodlivé už zažijete opravdový freeride, zvlášť když byla PERINBABA opravdu štědrá (hodně nasněžilo :o). Je možné se tam taky dostat z Konského Grúně a když to vemete vrchem nad Lukovou, tak se dostanete na ještě strmější svah, tudy se pak dá projet přímo pod hlavními žleby masívu Chopok – Dereše až na konečnou kabinkové lanovky Brhlinská.


Přejezd na Brhlinskou nad Spravodlivou

5) Chopok – sever

Výstup na Chopok od konečné dvojsedačkyAno a to už jsme se dostali do kategorie BIG MOUNTAIN! Chopok sever je opravdu nefalšovaná aréna i na extrémní freeride, což také dokazuje pořádání závodů v extrémním lyžování v této lokalitě – Jasnadrenalin. Na severovýchodní straně Chopku se nachází oblíbený skialpinistický areál Chopok - Luková a Široká dolina pod Koňskou a Krúpovou hoľou. Na severní straně Chopku se
nachází spousta žlabů a skalek, říkajících si o opravdový BIG AIR in nature. Sklony sjezdů se pohybují nejčastěji okolo 35° až 40°. Na severní svahy Chopku se dostanete pouze po svých. Buď z konečné dvojsedačky vedoucí z Rovné Hoľe na Konský Grúň, což čítá asi dvacetiminutový pochod, ale pokud ale tato stará dvojsedačka není v provozu, pak už se dá na Chopok pouze z Lukové (konečná obou čtyřsedaček) a to už je docela procházka, jelikož jde o celou trasu staré lanovky na Chopok, která bohužel již několik let není v provozu.

Ukázka sjezdu Chopok sever – nejlepší jízda Jasnadrenalin 2003, 1. kolo
Viz přiložené video ke stažení (7 MB)

Skialpinistický areál Chopok - Luková a Široká dolina
Skialpinistický areál Chopok - Luková a Široká dolina pod Koňskou a Krúpovou hoľou

Pro nefalšovaný freeride ale nemusíte nutně až na vrchol. Solidní sjezdy se dají podniknout už z konečné staré dvojsedačky. Je to sice pláň bez skal, ale zato hodně prostorná do stran a navíc má velmi slušný sklon, takže když to pustíte, adrenalin na sebe nenechá dlouho čekat. Musím uznat, že je to fakt pěkný pohled do propasti, ale jak říká můj kamarád „všechno je to o psychice“, takže to tam pořádně rozjeďte. Ovšem směrem k vrcholu už se nabízí sjezdy v opravdu prudkých a uzounkých žlebech. Z vrcholu a za ním (směrem na východ) už je prostoru více. Po pár stech metrech se již žleby rozšiřují a sklon poleví. Touž se dají krájet solidní oblouky velkého poloměru ve velké rychlosti. Všechny tyto sjezdy ústí do Lukové kotlinky. Lukovou kotlinkou se mezi stromečkama dá dostat skrz les až k vleku „C“ nebo dorazit na modrou a dojet až na Zahrádky. To co bylo popsáno v předchozích odstavcích je opravdu o něčem jiném a se severními svahy Chopku se nedají srovnávat! Jediným možným konkurentem Jsou svahy Derešů a to jak jižní tak severní, kde se dají najít žlaby s nevětším sklonem v oblasti.


Z Chopku se dá přejíždět též směrem na západ pod vrchol Derešů. Z Chopku se pustíte Retlansačného žlabem, který ústí přímo do prvního Derešského kotle a pak dále do Jasné nebo na Brhlinskou.


Vyústění Retlansačného žlabu z Chopku do prvního Derešského kotle

6) Dereše – sever

Na Derešské svahy se dostanete dvojím způsobem. Buď po svých, jak to jednou provedli dva mí kámoši (a pěkně si mákli :o) a nebo elegantně z Chopku po turistické stezce cca 10-20 minut na lyžích a jste na vrcholu Derešů. Odtud už se dá sjíždět různými žleby nebo přímo žebrem až na konečnou kabinky Brhlinská. Dereše už jsou opravdová vysoká škola lyžování (alespoň ty nejstrmější a nejužší zlaby), ale jinak jsou asi tím nejkrásnějším útvarem v okolí Chopku. Určitě doporučuji alespoň centrální žlab! Dereše mohou být ale také jenom přestupní stanice. Tudy se od Chopku dá projet až na sedlo Poľana a odtud pak rovnou dolů až na doľnou Zadnou Vodu. Je to poměrně dlouhá trasa jejíž sklon se vyšplhá max. na cca 30° a často ji podnikají skialpinisti.

Dereše
Dereše – pohled z lanovky na Lukovou

Centrální Derešský kotel
Centrální Derešský kotel

Výstup Derešským kotlem
Výstup Derešským kotlem (na fotu udřený Honza Vybíhal)

Mapka freeride sjezdů - Jasná

Freeride terény a LAVINOVÉ NEBEZPEČÍ

Freeride na Chopku je sice opravdu skvělý a unikátní, ale prakticky celá oblast kapitol „5“ a „6“ je jedno velké lavinové pole. Navíc na Chopku tradičně fouká silný vítr, který zahladí povrchovou vrstvu. Pokud pak na takto uhlazenou vrstvu napadne vrstva čerstvého prašanu, je zaděláno na solidní průser. Proto je nutné vždy sledovat lavinovou předpověď, popřípadě se osobně informovat ve stanici horské služby (Biela Púť, pod chatou Koliesko). Jednoduchá dostupnost volných terénů je velmi jednoduše přístupná a spousta lidí tam je tak zabrousí. Bez jakýchkoli zkušeností se vrhnou do víru vášní a pak… Prosím, aby jste si uvědomili, že Tatry jsou mini hory s velkým množstvím neštěstí (na světové poměry) způsobené nedbalostí turistů a to hlavně z Čech a pak také z Polska. Opravdu si na to dávejte pozor. Navíc navštívit služebnu horské služby zas není takový problém, zvlášť když jsou uprostřed střediska.Lavinová mapa oblasti Chopok sever – Dereše sever

Další informace
www.hory.sk – informace o lavinové situaci v Nízkých Tatrách, info o terénech a další linky na horskou službu atd.
www.jasna.sk – oficiální stránky střediska s dobře fungujícím fórem
www.holidayinfo.sk – webkamery
www.liptov.sk – informace o oblasti, kontakty na levné ubytování
www.limba.sk – ubytování v oblasti
www.freeride.sk – informace o oblasti a freeride na Slovensku aj.

Fotografie, video – zdroje
www.hory.sk (foto, video)
www.millan.sk (www.goski.sk)
můj archiv

Doufám že Vám to všechno k něčemu bude. Na Jasnadrenalinu 2004 nashledanou.

Kumestrol

PS: Moc děkuji uvedeným webům za některá pěkná fota a spec. Stanovi Klaučovi (hory.sk) za ochotu a čas při vzniku ukázkového videa. Všem moc díky!

počet reakcí: 0 | přečteno: 62458x | | Další |
Reklama:
Přidej taky článek
AUTOR:
kumestrol - FreeSkiing.cz

ukaž profil

vypiš pouze jeho články

ČLÁNEK:

byl už přečten 62458x

přečti si reakce

přidej svůj názor

Hodnocení:

  • 2,94/5 vloček.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

reklama
PARTNEŘI:

Alpina

FreeRide.eu

HonkyTonk

iDarek.cz

IMP squad

Moje Švýcarsko

ProfiCocky.cz

SkateShop.cz

SNOW

reklama